Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Diş Teli, Konya Şeffaf Diş Teli, Konya Görünmez Diş Teli, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Şeffaf Diş Teli Fiyatları, Konya Görünmez Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti Tavsiye, Konya Ortodonti Hastaneleri, Konya Ortodontist Fiyatları, Konya Ortodontik Tedavi, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Fiyatları 2019 Konya, Sadece Üst Diş Teli Fiyatları 2019 Konya, Diş Teli Fiyatları 2019 18 Yaş Altı Konya

Ortodontik tedavi gören kişiler, yaşları, bozuklukların şiddeti ve tedavi süresi gibi farklı etkenlere bağlı olarak, kullanacakları tedavi aygıtını seçebilmektedirler. Günümüzde sıklıkla kullanılan sabit aygıtı metal braketlerdir. Bunlar allerji yapmayan saf çelik ya da titanyum karışımından üretilirler ve dişlerin üzerine yapıştırılarak sabit biçimde kullanılırlar. Bu braket çeşidi kolay kullanılan, kolay temizlenen ve oldukça sağlam olan apareylerdir ve bu özelliklerinden dolayı çocuklarda sıklıkla kullanılır.

Ortodontik tedaviye ileri yaşta başlayan kişiler ise genellikle şeffaf ve beyaz braketler istemektedir. Bunlara porselen ya da şeffaf tel denir. Bu sistemde braketler beyaz ya da şeffaftır, içinden geçen tel ise bazen metal rengi, bazen de beyaz olabilir. Günümüzde erişkin hastalarda hem sağlamlık hem maliyet hem de kullanım kolaylığı açısından en çok tercih edilen yöntem budur.

Diş tellerinin hiç görünmemesini isteyen bazı kişiler için sunulan bir başka yöntem de lingual ortodontidir. Bu yöntemde braketler dişlerin iç taraflarına yapıştırılır, böylece teller hiç bir zaman görünmez. Her yöntemin kendine özel avantajları ve dezavantajları vardır. Lingual ortodontideki dezavantaj, konuşma zorluğu, temizleme zorluğu ve maliyettir.

Çocuklarda dişsel ve iskeletsel bozuklukların düzeltilmesinde hareketli aygıtlar da kullanılabilir. Bu aygıtlar, genellikle 16-18 saat takılarak kullanılır ve ortopedik sorunların tedavisinde de kullanılır. Ortopedik sorunlar denince, akla genellikle alt çenenin çok önde ya da çok geride olduğu durumlar gelir. Bunlara ilave olarak ön dişlerin ısırma sırasında tam kapanmaması da ortopedik bir sorundur. Bu tarz sorunlar büyüme gelişmenin devam ettiği çocukluk çağında daha kolay tedavi edilebilir. Ortopedik sorunlar çocukluk çağında tedavi edilmezse ileride ortognatik cerrahi denen ameliyat yöntemiyle tedavi edilir.